Biržulio šlapynė
-
ISTORIJA
Archeologiniai duomenys leidžia teigti, kad Biržulio ež. apylinkėse žmonių gyventa jau nuo VIII a. pr. m. e. Aptikti 26 akmens amžiaus gyvenviečių pėdsakai rodo, kad čia buvo tankiai gyvenama. Tuo metu tyvuliavusių marių vandens lygis buvo aukštesnis, tad žmonės kūrėsi aukščiausiai iškilusiuose sausumos ploteliuose 160-170 m virš jūros lygio. Randami dirbiniai rodo, kad gyventojai vertėsi ne tik medžiokle ir žvejyba, bet pažinojo ir kaplinę žemdirbystę. Buvo auginami ir naminiai gyvuliai. Atlančio laikotarpiu (VI-III a. pr. m. e.) išaugo ganyklų plotai, kurie, tikėtina, atsirado žmogaus veiklos pasakoje, deginant miškus. Pamažu plėtėsi lydiminės žemdirbystės plotai, tačiau Teritorijoje vyraujant vandens telkiniams ir pelkynams tinkamų plotų nebuvo daug. Pradėjus naudoti geležį įsitvirtino ariamoji žemdirbystė, sausesniuose plotuose pakeitusi pirminį miškingesnį kraštovaizdį. Laukų sklypams kaitaliojatis su beržų, drebulių jaunuolynais, susiformavusiais apleistuose plotuose, atsirado daugiau mozaikiškumo. Šlapesnėse vietose plėtėsi pievos ir ganyklos.
Didėjant žmonių ir sodybų skaičiui formavosi kaimai. Daugiausiai kurtasi aukštesnėse aplinkinėse teritorijose. Teritorijoje vykdyta ūkinė veikla daugiausiai apsiribojo ganyklų naudojimu, medžiokle ir žvejyba. Biržulio ir Servo šlapynės atliko ir svarbią apsauginę funkciją. Manoma, kad 1389 m. į Biržulio apylinkių pelkes buvo įvilioti ordino riteriai.
Varniams augant kaip Žemaitijos ekonominio gyvenimo ir bažnytinės administracijos centrui, dar XVII a. aplinkinėse teritorijose buvo smarkiai kertami miškai, ištiesinti kai kurie upeliai, kiti patvenkti statant malūnus ir kitas vietines dirbtuves. Statant katedrą Varniuose buvo tiesinta Varnelės upė. Kintanti aplinka padidino intakais į Biržulį atkeliaujančių nešmenų kiekį. Apie 1898-1900 m. iš Stervo ežero į Biržulį buvo iškastas kanalas, kuris, tikėtina, pakeitė Stervo ežero vandens režimą.
XIX a. pabaigoje teritorijoje buvo daugiau kaimų – Kryžiškių, Daktariškių, Drenių, Gobijos, Sauserio. Vienas iš pagrindinių vietos gyventojų pragyvenimo šaltinių buvo žvejyba.
XX a. išsiskiaria teritorijos pertvarkymų mastu. Siekiant padidinti naudojamų žemių plotus, 1930 m. buvo pradėti melioracijos darbai. Prie Janapolės pašalinus malūną pagilinta Virvytė. Tai pažemino Biržulio ežero vandens lygį apie 25 cm. Melioracijos darbai buvo tęsti 1934 m. Tuomet išvalyta Virvytės vaga ties ištakomis ir ežero vandens lygis pažemintas dar apie 85 cm. Įrengta 1600 ha kultūrinių pievų.
1952 m. pagilinus Virvytės vagą nutarta Biržulio ežerą visai nuleisti. Šiaurinėje dalyje ežero plotas nuo daugiau nei 200 ha sumažėjo iki kelių hektarų, o iš viso Biržulio liko tik 196 ha. Tačiau dėl didelės gruntinių vandenų prietakos nusausintame plote vis atsirasdavo vandens. 1966-68 m. dėl susidariusių sunkumų Biržulio visiško nusausinimo projektinė užduotis pakeičiama. Priimamas sprendimas nusausinti šiaurinę ežero dalį, pažeminant gruntinio vandens lygį joje. Vandens lygį pietinėje ežero dalyje buvo nutarta šliuzo-reguliatoriaus pagalba pakelti iki prieš tai buvusio lygio. Toks drastiškas vandens lygio kaitaliojimas smarkiai paveikė ir išlikusios pietinės ežero dalies ekosistemą. Atsivėrusiose seklumose sparčiai išplito nendrynai, kurie išliko ir vėliau kilstelėjus vandes lygį. Dalis nendrynų su visa šaknų sistema ir dalimi sedimentų tiesiog atitrūko nuo dugno ir toliau tęsė gyvavimą plūduriuodami vandens paviršiuje. Nendrynuose vyko itin spartūs sedimentų kaupimosi procesai (iki 1 cm per metus). Likusioje neužaugusioje ežero dalyje dėl maisto medžiagų gausos (azoto ir fosforo prietaka išaugo XX a. antroje pusėje), intensyvios žvejybos smarkiai sumažintos plėšriųjų žuvų populiacijas, prasidėjo sparti kaita. Įsigalint karpinėms žuvims (kuojoms, karšiams, lynams, plakiams) daugėjo planktoninių dumblių, didėjo vandens drumstumas. Palaipsniui išnyko daugelis pasinėrusių vandens augalų, kurie sunaudodavo vandenyje ištirpusias maisto medžiagas, užtikrindavo svarbias dujų apykaitos ir sedimentų stabilizavimo funkcijas, sudarydavo sąlygas didelei bestuburių įvairovei, gausioms žuvų ir paukščių populiacijoms. Smarkiai pažeista ežero ekosistema pasuko spartaus pelkėjimo, dumblėjimo, vandens kokybės prastėjimo kryptimi.
Šiuo metu Biržulio ežero (pietinės dalies) vandens lygis (NPL) - 150,35, o tai yra daugiau nei 0,5 m žemesnis nei 4-ajame XX a. dešimtmetyje. Šiaurinėje dalyje ežero telikę apie 10 ha. Bendras ežero plotas sumažėjęs nuo 754 iki 116 ha.
-
SPRĘSTINOS PROBLEMOS
Aktualiausios Biržulio teritorijos gamtosauginės problemos yra susijusios su žemių melioracijos smarkiai pakeistu Biržulio ežeru ir apyežeriu.
Pietinis Biržulis (pietinė likusi ežero dalis) – sparčiai pelkėjantis vandens telkinys. Jo ekologinė būklė nėra stabili dėl mažo ežero tūrio, iš baseino pritekančios taršos (azoto ir fosforo), antrinės taršos iš susikaupusių sedimentų (sedimentuose nustatytos didelės fosforo koncentracijos). Dėl didelio organinių medžiagų kiekio, deguonies koncentracijos vandenyje didžiąją metų dalį yra mažesnės nei 5 mg/l, gilesnėse vietose – 3 mg/l, o tai jau kritinė riba daugeliui vandens gyvių.
Pietinio Biržulio apyežeryje yra ~300 ha nendrynų. Jie pasižymi itin sparčiu organinės medžiagos kaupimu (iki 1 cm per metus), be to vasarą smarkiai padidina išgarinamo vandens kiekį, dėl ko iš ežero ištekančio vandens kiekis, palyginus su įtekančiu Varnelės ir Nakačios upeliais, smarkiai sumažėja. Didžioji nendrynų dalis yra plūduriuojantys, t.y. svyruojant vandens lygiui kyla ir leidžiasi kartu su ~1 m storio šaknų ir organinės medžiagos sluoksniu. Tokių nendrynų svarba tiek biologinės įvairovės palaikymui, tiek vandens kokybei yra daug mažesnė.
Dėl apyežerio pievų tradicinio naudojimo nutraukimo nebeliko atvirų pakrančių ganyklų ir užliejamų pievų, kurios itin svarbios ežero ekologinės pusiausvyros ir biologinės įvairovės palaikymui.
Nusausinta šiaurinė buvusio Biržulio ežero dalis - draustinio dalis, tačiau biologinei įvairovei palaikyti didžiausią potencialą turinčios jos dalys - išlikę vandens telkiniai ir jų priegos - sudaro mažą teritorijos dalį. Likusę plotai užaugę tankiais krūmynais, nendrynais, kurių svarba bioįvairovės palaikymui ir kitoms aktualioms ekologinėms funkcijoms yra santykinai maža.
-
GAMTINĖS VERTYBĖS
Biržulio ežeras su ekstensyviai naudojamomis apyežerio pelkėmis ir pievomis prieš pertvarkymus pasižymėjo išskirtine biologine įvairove. Čia klestėjo vandens, pievų ir atvirų pelkių augalija ir gyvūnija. Po pertvarkymų radikaliai sumažėjus ežero plotui, pablogėjus ekologinei būklei, o apyežeryje nustojus šienauti bei ganyti teritorijoje dominuoja nendrynai, krūmynai ir pelkėti miškai su jiems būdingomis rūšimis.
Teritorijoje išskirtos 5 Europos Bendrijos svarbos buveinės:
6270 Rūšių turtingų ganyklų ir ganomų pievų buveinės išlikusios piečiau Biržulio ežero pelkynų esančiuose Daukantų ir Šakalinės kaimuose.
6410 Melvenynų pievų medžiais ir krūmais apaugęs nedidelis plotelis kartografuotas šiauriau nuleistojo Biržulio ežero.
7140 Tarpinių pelkių ir liūnų buveinės didžiausią plotą užima pietinės Biržulio ežero dalies pelkynų plynėse.
9080 Pelkėtų lapuočių miškų pagrindiniai masyvai išsidėstę pietinės Biržulio ežero dalies mišku apaugusiuose pelkynuose. Mažesni buveinės plotai sutinkami Biržulio ežero vakarinėje dalyje.
91D0 Pelkiniai miškai įvairaus dydžio masyvais išsidėstę vakarinėje Biržulio ežero pakrantėje.
Nuleisto Biržulio šiaurinėje dalyje gausūs saugomo liekninio beržo sąžalynai. Lingėnų kaimo pievose prie Šiaurinio Biržulio likusios "akies" yra svarbios retųjų rūšių: sibirinio vilkdalgio, vyriškosios ir šalmuotosios gegužraibių, raudonosios gegūnės augavietės.
Šiuo metu Biržulis suteikia prieglobstį šioms čia saugomoms tikslinėms paukščių rūšims:
Didysis baublys (Botaurus stelaris) įsikūręs Pietinio Biržulio nendrynuose, kuriuose sąlygos veisimuisi nėra itin palankios dėl prieinamumo plėšrūnams, dominuojančių ne iš grunto augančių, bet plūduriuojančių nendrynų bei satykinai trumpos nendryno pakraščio juostos, svarbios baublių mitybos poreikių užtikrinimui. Jų tankis Pietiniame Biržulyje nedidelis - 5-7 poros. Dar 1-2 poros reguliariai peri Šiaurinio nuleistojo Biržulio nendrynuose.
Pievinė lingė (Circus pygargus) - rūšis, kurios perėjimui tinkamos sąlygos susidarė Pietiniame Biržulyje susiformavus plūduriuojantiems nendrynams ir vykstant juose pelkėjimo procesams. Čia jų reguliariai peri 1-2 poros.
Švgždos (Porzana porzana) tinkamas buveines surado palei Varnelės deltos vagas Pietiniame Biržulyje bei viksvynuose palei nuleisto Šiaurinio Biržulio duburio vagą. Reguliariai suskaičiuojamos dvi-trys dešimtys švilpiančių patinų.
Plovinių vištelių (Porzana parva) 2-3 poros reguliariai peri Pietinio Biržulio nendrynų pakraščiuose ties Varnelės įtekėjimu bei Virvytės ištaka. Jų paplitimą riboja tinkamų buveinių su įvairaus tankumo švendrynais stoka.
Juodoji žuvėdra (Chlidonias niger) - gausiausia saugoma Biržulio ežero rūšis. Pietiniame Biržulyje ir Šiaurinio Biržulio "akyje" kasmet peri 50-80 porų, tačiau sėkmingai jauniklius išaugina tik apie pusė porų.
Mėlyngurklei (Luscinia svecica) tinkamos buveinės yra Šiaurio nuleisto Biržulio šlapiuose krūmynuose, tačiau paskutį dešimtmetį rūšis neaptikta.
Iš retųjų gyvūnų reikėtų paminėti ūdrą, kurios veiklos pėdsakų aptinkama Varnelės bei Virvytės pakrantėse.
-
PROJEKTO VEIKLOS
Projekto metu Biržulio šlapynės teritorijoje nenumatoma įgyvendinti konkrečių gamtotvarkinių darbų. Pagrindinis dėmesys bus skiriamas visos šlapynės ekologinės vertės padidinimo, gyvybingumo sustiprinimo priemonėms suplanuoti, paskaičiuoti ekologinės sistemos funkcijų atkūrimo alternatyvių scenarijų kaštus ir gaunamą naudą.
-
ŽEMĖLAPIAI
Informacija rengiama